به Hello E Markeing خوش آمدید

کاربر جدید هستید؟


ورود

رمز عبورتان را فراموش کرده اید ؟ (بستن)

آیا شما در حال حاضر یک حساب کاربری دارید؟


ثبت نام

(بستن)
خانهمقالهSchema Markup چیست و چگونه از ان در سئو استفاده کنیم؟
خانه Schema Markup چیست و چگونه از ان در سئو استفاده کنیم؟
۲۰
آبان
Schema Markup چیست و چگونه از ان در سئو استفاده کنیم؟
 • نوشته شده توسط ملیحه زارعی شمس ابادی
 • 1 دیدگاه
 • Schema Markup چیست و چگونه از ان در سئو استفاده کنیم؟

Schema Markup چیست و چگونه از ان در سئو استفاده کنیم؟

با بکارگیری Schema Markup سایت خود را برای ماشین های کند ذهن، ساده کنید.

Schema Markup نشانه‌گذاری از طریق کد HTML در وبسایت شما است که به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا نتایج بهتری را مرتبط با عبارت جستجو شده برای کاربران نشان دهد. هنگامیکه شما مفهوم و روش Schema Markup را درک کردید می‌توانید از آن برای ارتقای وبسایت خود در نتایج صفحات موتور جستجو استفاده کنید. با بکارگیری Schema Markup سایت خود را برای ماشین های کند ذهن، ساده کنید به عبارتی Schema مجموعه ای از اطلاعات کوچک است که بیانی مشخص و از پیش تعیین شده در سایت قرار میگیرند. این روش از نشانه گذاری کار، تجزیه و تحلیل اطلاعات سایت را برای موتورهای جستجو خیلی ساده تر و موثر تر کرده و موتور های جستجو قادر خواهند بود نتایجی را که مرتبط با سوال جستجو شده کاربر باشد به نمایش بگذارند.جالب است بدانید مهمترین هدف از ره اندازی زبان نشانه گذاری Schema جایگزینی آن با بک لینک و کاهش ارزش لینک بوده است.
یک نمونه از Schema، گزینه Schema.org است که در سال ۲۰۱۱ فعالیت خود را بعنوان همکار تجاری موتورهای جستجوی اصلی شامل گوگل، یاهو و بینگ آغاز کرده و وظیفه استانداردسازی زبان نشانه گذاری و یکپارچه سازی آن را برعهده دارد. دستورالعمل های موجود در این سایت برای بیشتر موتورهای جستجو قابل فهم بوده و مثال های کاربردی بسیاری در آن یافت میشود.نشانه‌گذاری Schema با استفاده از Schema.org در فرمت میکرو دیتا می‌باشد؛ که در ان نیاز نیست که مهارت کد گذاری جدیدی را یاد بگیرید. صفحاب وب برای نشانه‌گذاری هنوز از کدهای HTML استفاده می‌کنند. تنها تفاوت آن اضافه کردن بخشی از کلمه در Schema.org به میکرودیتای HTML می‌باشد. این سایت یک استاندارد نشانه‌گذاری است که مورد قبول همه موتورهای جستجو می‌باشد و با همکاری تیمی از گوگل، بینگ و یاهو ایجاد شده است. Schema.org دارای مجموعه‌ای از الگوهاست که وب مسترها می‌توانند برای نشانه‌گذاری صفحات HTML از آن استفاده کنند، بنابراین موتورهای جستجو می‌توانند نتایج بهتری را بر اساس آنچه کاربران جستجو کردند نشان دهند.
عناصر schema و صفت های مرتبط با آن به منظور جلوگیری از گردش موتور های جستجو در اطلاعات اضافی صفحه، مستقیما در کد HTML، قرار میگیرند.

یک مثال از استفاده از shema

تشخیص تاریخ و زمان برای موتورهای جستجو کار مشکلی است، همه این ها به علت تفاوت درچگونگی فرمت تاریخ هاست که آیا مورد جستجو شده مربوط به حوادث گذشته است یا زمانبندی برای آینده. واقعیت این است که موتور های جستجو همانند همه کامپیوتر ها در تشخیص دادن مواردی از این قبیل کند ذهن هستند. در این مثال وارد کردن صفت Event item type مشخص می کند که این موضوع، ماجرایی است که در یک زمان مشخص اتفاق افتاده است (همان طور که می بینید با استفاده از صفت start Date و datet time این کار انجام شده است) و باعث می شود که در نتایج مرتبط با موضوع جستجو شده به نمایش گذاشته شود.
استفاده از نشانه گذاری Event برای نمایش یک رویداد بسیار مفید می باشد، گوگل در ابتدا این روش را برای خوانندگان راه اندازی کرده و هدفی جز ارائه زمان کنسرت های بعدی و یا انتشار آلبوم بعدی خوانندگان نداشته است. تصویر زیر نمونه ای از نمایش یک رویداد در نتایج گوگل می باشد.

Schema

آیا نشانه گذاری schema می تواند باعث بهبود سئو شود؟

وقتی کد html شما شامل ریز داده های schema می شود، موتور های جستجو راحت تر می توانند محتوای مطالب شما را تفسیر کنند و بنابراین این موضوع به نوبه ی خود باعث افزایش قابلیت دیده شدن سایت شما و تشخیص کلمه کلیدی اصلی توسط گوگل می شود.

لازم است بدانید که استفاده از کد نشانه گذاری schema ویا فرمت های دیگر در کد html به معنی هک در سئو نمی باشد، در عوض بکار گیری schema در سایت را به عنوان روشی برای کمک کردن به موتورهای جستجو برای به نمایش گذاشتن سایت تان در صفحه نمایش نتایج گوگل بدانید.در واقع Schema Markup به وبسایت شما کمک می‌کند تا رتبه بهتری را برای انواع محتوای موجود در وبسایت بگیرد. نشانه‌گذاری اطلاعات می‌تواند برای مقالات، کسب و کارها، رستوران‌ها، کتاب، فیلم، اپلیکیشن نرم‌افزار، رویدادها، محصولات و غیره باشد. صدها نوع نشانه‌گذاری از فروشگاه اسباب‌بازی تا برنامه پزشکی وجود دارد. اگر شما دارای هر نوع اطلاعاتی برای وبسایت خود باشید یک فرصت خوب است که از itemscope و itemtype مرتبط (تگهای میکرودیتا که در بین کدهای HTML قرار می‌گیرند و نقش زیادی در سئو و بهینه‌سازی سایت دارند) استفاده کنید.
وبسایتهایی که از Schema Markup استفاده می‌کنند رتبه بهتری را در صفحه نتایج موتور جستجو نسبت به سایتهایی که از نشانه‌گذاری استفاده نمی‌کنند می‌گیرند. در یک مطالعه مشخص شده است که وبسایتهای دارای نشانه‌گذاری، رتبه بالاتری نسبت به سایت‌های بدون Schema Markup داشتند. به این دلیل که این سایتها نحوه نتایج متفاوتی با سایر رقبا نشان می‌دهند و بنابراین شانس کلیک شدن بر روی وبسایت افزایش می‌یابد. در حالیکه کاملا روشن نیست که نتیجه بالاتر تنها مرتبط با نشانه‌گذاری باشد، بدیهی است که ممکن ارتباط به آن داشته باشد.
در حال حاضر، یک سوم از نتایج جستجوی گوگل، دارای Rich Snippet هستند که شامل Schema Markup هم می‌شود. اما طبق Searchmetrics تنها ۰٫۳ از وبسایتها از Schema Markup استفاده می‌کنند.

حال این سوال پیش می اید که آیا به کارگیری schema موجب افزایش رتبه در نتایج جستجو می شود؟ وجواب این واقعیت هست که نه،حداقل تاکنون اینگونه نبوده است،گوگل ادعا کرده است که استفاده از نشانه گذاری schema فاکتوری برای افزایش رتبه سایت شما نمی باشد، هرچند که باعث تقویت rich snippets محتوای شما در نمایش نتیجه جستجوی موتور جستجوی گوگل می شود.

با این روش نحوه نمایش نتایج مربوط به سایت شما با سایر رقبا متفاوت خواهد بود و همین تغییر ساده (مثلا نمایش ستاره های امتیازدهی) شانس کلیک شدن بر روی سایت شما را افزایش میدهد. بطوریکه ممکن است شما جایگاه سوم را در نتایج گوگل کسب کرده باشید ولی تعداد ورودی شما از کسی که جایگاه دوم را در همان عبارت دارد بیشتر باشد.

نشانه گذاری صفحات سایت کاری دشوار است مخصوصا اگر سایت شما دارای صدها و شاید هم هزاران صفحه باشد. نشانه گذاری باید به صورت دستی برای همه صفحات سایت وارد شود با یک عالمه کار بیشتر برای سایت های بزرگتر.البته در بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا و با طرح ریزی صحیح ساختار صفحات میتوان این نشانه گذاری را به صورت یکباره برای تمامی محصولات و صفحات سایت انجام داد.

اما اگر تازه در شروع کار هستید و یا سایت کوچکی دارید می توانید نشانه گذاری schema را بدون هیچ زحمتی انجام دهید. هنگامی که شما کارهای نشانه گذاری را انجام دادید از ابزار Structured Data Testing Tool در گوگل جهت چک کردن اینکه همه دستورالعمل ها به درستی عمل می کنند، استفاده کنید.

اطلاعات سایت خود را با schema بهینه سازی کنیم

هرچه اطلاعات بیشتری را با استفاده از کد نشانه گذاری schema بهینه سازی کنید، هدف و طبیعت محتوای سایت شما برای موتور های جستجو واضح تر می شود. همچنین به یاد داشته باشید که بهتر است نشانه گذاری schema را برای تعداد خاصی از ویژگی ها ایجاد کنید تا گوگل قبل از اینکه rich snippet سایت شما را ساخته باشد، بتواند از این ریز اطلاعات شما استفاده کند. برای اینکه متوجه شوید که از نشانه گذاری های انجام شده چه اطلاعاتی استخراج می شود می توانید از ابزار Structure Data Testing Tool گوگل استفاده کنید.

توجه کنید که هریک از این ساختارهای موجود در سایت schema.org به منظور و کاربردی مشخص طراحی شده است و استفاده از آنها در جایی نامناسب نتیجه ای برای شما به همراه نخواهد داشت. بعنوان مثال استفاده از سیستم امتیازدهی محصولات و خدمات در بخش نظرات یک وبلاگ روش مناسبی نیست و زحمات شما نتیجه ای به همراه نخواهد داشت زیرا گوگل رتبه بندی شما را در نتایج خود نمایش نخواهد داد.

ایا Open graph در فیس بوک و Twitter Cards همان schema هستند؟

برخی از بازاریابان به اشتباه تصور می کنند که استفاده از تگ open graph همه آن چیزی است که برای دیده شدن محتوای آنها نیاز است، در صورتی که کد نشانه گذاری schema می تواند همراه با تگ های رسانه های اجتماعی همزمان به منظور دستیابی موتورهای جستجو به اطلاعات جزئی تر، استفاده شود.ب رای بهینه سازی سایت خود و افزایش شانس دیده شدن محتوای خود از کد نشانه گذاری schema همزمان با تگ های open graph استفاده کنید.

open graph صفحات سایت شما را برای فهم بهتر توسط فیسبوک نشانه گذاری میکند، این مسئله هنگامی که صفحات شما در فیسبوک به اشتراک گذاشته میشود و یا کاربر از سیستم جستجوی وب فیسبوک استفاده میکند بسیار مهم خواهد بود. همچنین سیستم Twitter Cards برای شبکه اجتماعی توییتر و اشتراک گذاری اطلاعات مناسب در آن مورد استفاده قرار میگیرد. این دو سیستم بصورت مستقل از Schema و همزمان میتوانند مورد استفاده قرار گیرند.

زمانی که گوگل پروژه ی Schema. Org را مطرح کرد، بسیاری از وب مستران نگران این شدند که نوع اطلاعات شان که با فرمت های دیگری نشانه گذاری شده بودند با کد نشانه گذاری Schema سازگاری ندارد، گوگل به وب مستران توجه داشته و امروزه schema با فرمت RDF و فرمت های دیگر سازگاری دارد.

موتور جستجوی گوگل اعلام کرده که از هر سه روش نشانه گذاری Microdata، RDF و Microformat پشتیبانی میکند ولی برای حفظ یکپارچگی میان وبمستران و نشانه گذاری در اینترنت پیشنهاد اول آنها بکارگیری روش Microdata است.

در کدام قسمت‌های سایت می‌توانیم از اسکیما استفاده کنیم؟
  موتورهای جستجو می‌توانند داده‌های زیرا را که با استفاده از قوانین اسکیما نشانه‌گذاری شده‌اند، شناسایی کنند:

 • تصاویر
 • نویسنده
 • تاریخ انتشار
 • آخرین ویرایش
 • عنوان صفحه
 • فرمت صفحه (مثلاً .blog)

این‌ها مواردی بودند که در همۀ وب‌سایت‌ها قابل استفاده‌اند؛ اما اگر دوست دارید لیستتان را بزرگتر کنید و با سایر کدهای نشانه‌گذاری اسکیما آشنا شوید، به وبسایت Schema.org بروید و با تمام ظرفیت‌های آن آشنا شوید.

چگونه از کدهای اسکیما در ساختمان نوشته‌هایمان استفاده کنیم؟

  برای اینکه از کدهای اسکیما در سایتتان استفاده کنید راه‌های مختلفی وجود دارد، از نوشتن کدهای اختصاصی گرفته تا استفاده از ابزارهای رایگان و افزونه‌های آماده و در اصل از چهار روش استفاده کرد

 • روش اول: استفاده از میکرودیتا
  میکرودیتا چیست؟ میکرودیتا به اطلاعات کوچکی گفته می‌شود در تکه‌‌های مختلف یک صفحه از سایت استفاده می‌شوند و مشخص می‌کنند که هر تکه چه موضوعی دارد یا چه کاری انجام می‌دهد. هر میکرودیتا شامل سه تگ است. با این سه تگ می‌توانیم یک تکه کد اسکیما بنویسیم، برای همین هم هست که کدهای میکرودیتا در سئو و بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها نقش مهمی دارند.
 • روش دوم: استفاده از اسکریپت JSON-LD
  JSON-LD چیست؟ JSON-LD هم مانند میکرودیتا اسکریپت ساخت‌یافته‌ای است که برای ساختار دادن به اطلاعات مرتبط موجود در دنیای وب نوشته شده است. JSON-LD معمولاً در حوزۀ سئو استفاده می‌شود و هدف آن پیاده کردن داده‌ها با فرمت schema.org است.
 • روش سوم: افزودن اسکیما به سایت با استفاده از ابزار Google Tag Manager

  Google Tag Manager چیست؟
  GTM یا همان Google Tag Manager از ابزارهای رایگان گوگل است. همانطور که از نام این ابزار پیداست، به شما کمک می‌کند تا تگ‌ها و کدهای برنامه‌نویسی را در سایت یا اپلیکیشن‌های موبایل، بارگذاری، به‌روزرسانی و مدیریت کنید. برای مثال شما می‌توانید به‌جای اینکه به صورت جداگانه کدهای آنالیتیکس، ادوردز و Heatmap را سایتتان قرار دهید یا برای استفاده از آن‌ها مجبور به نصب افزونه‌های مختلف در وردپرس و جوملا و غیره شوید، فقط افزونۀ GTM را نصب می‌کنید و باقی کدها را در همان مدیریت می‌کنید.

 • روش چهارم: استفاده از Google Webmaster Tools
  در گوگل وبمستر تولز یک بخشی وجود دارد به نام Data Highlighter. Data Highlighter ،اگر یادتان هست موقعی که می‌خواستیم درس بخوانیم زیر نکات مهم هر بخش خط می‌کشیدیم یا آن‌ها را با ماژیک‌های هایلایت رنگی می‌کردیم؟

   دیتا هایلایتر گوگل هم عملکردی مشابه ماژیک‌های هایلایتر خودمان را دارد. با استفاده از دیتا هایلایتر گوگل می‌توانید موضوعات زیر را نشانه‌گذاری کنید:

  • فیلم‌ها
  • مقالات
  • سریال
  • نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها
  • کتاب‌ها
  • رستوران‌ها
  • کسب‌وکارهای محلی
  • رویدادها
  • کالا و محصولات

  در واقع Data Highlighter با قوانین اسکیما، مطالب شما را نشانه‌گذاری می‌کند و آن نشانه‌ها را در ریچ اسنیپت (Rich Snippet) به کاربران نشان می‌دهد.

منبع :تیم تامین محتوای helloemarketing

Schema Markup چیست و چگونه از ان در سئو استفاده کنیم؟
۵ (۱۰۰%) ۱ vote


  نظر دهید
  یک دیدگاه
  • generic cialis from india پاسخ

   What’s up, its good post regarding media print, we all be
   aware of media is a great source of facts.

   اسفند ۲۷, ۱۳۹۷ در ۸:۳۸ ب.ظ

  نظر دهید